Hirose Electric Co Ltd FX4C-32P-1.27DSAL
FX4C-32P-1.27DSAL picture photo
Mfg. Part Number
FX4C-32P-1.27DSAL
Manufacturer
Product Category
Rectangular - Board to Board Connectors - Arrays, Edge Type, Mezzanine
Brief Description
CONN HEADER 32POS 1.27MM W/PIN
Datasheet Download
FX4C-32P-1.27DSAL.pdf
Availability of FX4C-32P-1.27DSAL
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
FX4C-32P-1.27DSAL Order Process
Ship out your order
Specifications of FX4C-32P-1.27DSAL
Internal Part NumberEIS-FX4C-32P-1.27DSAL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular - Board to Board Connectors - Arrays, Edge Type, Mezzanine
SeriesFX4
PackagingBulk
Connector TypeHeader, Outer Shroud Contacts
Number of Positions32
Pitch0.050" (1.27mm)
Number of Rows2
Mounting TypeThrough Hole
FeaturesBoard Guide
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness8µin (0.20µm)
Mated Stacking Heights5mm, 7mm, 8mm
Height Above Board0.157" (4.00mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FX4C-32P-1.27DSAL
Related LinksFX4C-32P, FX4C-32P-1.27DSAL Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
FX4C-32P-1.27DSAL Details Description
Related parts for FX4C-32P-1.27DSAL
IC HEX INVERTER 14SSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 98POS .100 EYELET datasheet.pdf
CONN EDGECARD 4POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE DPDT 2A 12V datasheet.pdf
OSC XO 126.000MHZ CMOS PC PIN datasheet.pdf
CABLE 18COND 24AWG SHLD 100' datasheet.pdf
DIODE ZENER 75V 5W SMBG datasheet.pdf
LUG COPPER 1 HOLE datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X15MM R-TAB datasheet.pdf
33UF 100V 10X12,5 datasheet.pdf