Hirose Electric Co Ltd FX4C-40P-1.27DSA(71)
FX4C-40P-1.27DSA(71) picture photo
Mfg. Part Number
FX4C-40P-1.27DSA(71)
Brief Description
CONN HDR 40POS 1.27MM
Datasheet Download
FX4C-40P-1.27DSA(71).pdf
Availability of FX4C-40P-1.27DSA(71)
QUANTITY
FX4C-40P-1.27DSA(71) Order Process
Ship out your order
Specifications of FX4C-40P-1.27DSA(71)
Internal Part NumberEIS-FX4C-40P-1.27DSA(71)
SeriesFX4
PackagingBulk
Connector TypeHeader, Outer Shroud Contacts
Number of Positions40
Pitch0.050" (1.27mm)
Number of Rows2
Mounting TypeThrough Hole
Features-
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness8µin (0.20µm)
Mated Stacking Heights5mm, 7mm, 8mm
Height Above Board0.157" (4.00mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FX4C-40P-1.27DSA(71)
Related LinksFX4C-40P-1, FX4C-40P-1.27DSA(71) Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
FX4C-40P-1.27DSA(71) Details Description
Related parts for FX4C-40P-1.27DSA(71)
FUSE CERM 250MA 250VAC 3AB 3AG datasheet.pdf
BOARD EVAL/JLINK LPC214X ARM datasheet.pdf
CONN SOCKET PLCC 20POS TIN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
DIODE ZENER 8.2V 225MW SOT23-3 datasheet.pdf
IC CASCADEABL AMP 350MHZ SOT23-6 datasheet.pdf
SPIRAL WRAP 0.5"X100' POLY BLK datasheet.pdf
IC FPGA 356 I/O 456PBGA datasheet.pdf
FUSE HLDR CART 250V 13A PNL MNT datasheet.pdf
RES 270 OHM 0.4W 5% AXIAL datasheet.pdf
OPTOISO 5.3KV 1CH TRANS 4DIP datasheet.pdf
CAP FILM 22NF 5% 400VDC AXIAL datasheet.pdf