Hirose Electric Co Ltd FX4C-80P-1.27DSA(71)
FX4C-80P-1.27DSA(71) picture photo
Mfg. Part Number
FX4C-80P-1.27DSA(71)
Brief Description
CONN HDR 80POS 1.27MM
Datasheet Download
FX4C-80P-1.27DSA(71).pdf
Availability of FX4C-80P-1.27DSA(71)
QUANTITY
FX4C-80P-1.27DSA(71) Order Process
Ship out your order
Specifications of FX4C-80P-1.27DSA(71)
Internal Part NumberEIS-FX4C-80P-1.27DSA(71)
SeriesFX4
PackagingBulk
Connector TypeHeader, Outer Shroud Contacts
Number of Positions80
Pitch0.050" (1.27mm)
Number of Rows2
Mounting TypeThrough Hole
Features-
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness8µin (0.20µm)
Mated Stacking Heights5mm, 7mm, 8mm
Height Above Board0.157" (4.00mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FX4C-80P-1.27DSA(71)
Related LinksFX4C-80P-1, FX4C-80P-1.27DSA(71) Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
FX4C-80P-1.27DSA(71) Details Description
Related parts for FX4C-80P-1.27DSA(71)
IC REG BOOST ADJ 1A SYNC 8MICRO datasheet.pdf
RES SMD 5.36 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CARDEDGE 50POS DL .156 LOPRO BLK datasheet.pdf