Hirose Electric Co Ltd FX4C-80P-1.27DSAL(71)
FX4C-80P-1.27DSAL(71) picture photo
Mfg. Part Number
FX4C-80P-1.27DSAL(71)
Brief Description
CONN HDR 80POS 1.27MM
Datasheet Download
FX4C-80P-1.27DSAL(71).pdf
Availability of FX4C-80P-1.27DSAL(71)
QUANTITY
FX4C-80P-1.27DSAL(71) Order Process
Ship out your order
Specifications of FX4C-80P-1.27DSAL(71)
Internal Part NumberEIS-FX4C-80P-1.27DSAL(71)
SeriesFX4
PackagingBulk
Connector TypeHeader, Outer Shroud Contacts
Number of Positions80
Pitch0.050" (1.27mm)
Number of Rows2
Mounting TypeThrough Hole
FeaturesBoard Lock
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness8µin (0.20µm)
Mated Stacking Heights5mm, 7mm, 8mm
Height Above Board0.157" (4.00mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FX4C-80P-1.27DSAL(71)
Related LinksFX4C-80P-1, FX4C-80P-1.27DSAL(71) Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
FX4C-80P-1.27DSAL(71) Details Description
Related parts for FX4C-80P-1.27DSAL(71)
IDC CABLE - MSR34K/MC34F/MCE34K datasheet.pdf
IC SRAM 4MBIT 25NS 44TSOP datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 4POS 7.62MM datasheet.pdf
IC DAS W/ADC 16BIT 64LQFP datasheet.pdf
OPTOISO 3.75KV TRANS 6-SO 4 LEAD datasheet.pdf
TVS DIODE 58VWM 93.6VC SMB datasheet.pdf
CAP TANT 5.6UF 5% 100V AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 6POS STRAIGHT WO/SCKT datasheet.pdf
HEATSINK 57.9X60.96X17.78MM T412 datasheet.pdf
WHITE LED 6 VAC/VDC datasheet.pdf