Hirose Electric Co Ltd FX4C1-52P-1.27DSA(71)
FX4C1-52P-1.27DSA(71) picture photo
Mfg. Part Number
FX4C1-52P-1.27DSA(71)
Brief Description
CONN HDR 52POS 1.27MM
Datasheet Download
FX4C1-52P-1.27DSA(71).pdf
Availability of FX4C1-52P-1.27DSA(71)
QUANTITY
FX4C1-52P-1.27DSA(71) Order Process
Ship out your order
Specifications of FX4C1-52P-1.27DSA(71)
Internal Part NumberEIS-FX4C1-52P-1.27DSA(71)
Number of Positions52
Pitch0.050" (1.27mm)
Number of Rows2
Mounting TypeThrough Hole
Features-
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness8µin (0.20µm)
Mated Stacking Heights6mm, 8mm, 9mm
Height Above Board0.197" (5.00mm)