Hirose Electric Co Ltd FX4C1-52P-1.27DSAL(71)
FX4C1-52P-1.27DSAL(71) picture photo
Mfg. Part Number
FX4C1-52P-1.27DSAL(71)
Brief Description
CONN HDR 52POS 1.27MM
Datasheet Download
FX4C1-52P-1.27DSAL(71).pdf
Availability of FX4C1-52P-1.27DSAL(71)
QUANTITY
FX4C1-52P-1.27DSAL(71) Order Process
Ship out your order
Specifications of FX4C1-52P-1.27DSAL(71)
Internal Part NumberEIS-FX4C1-52P-1.27DSAL(71)
Number of Positions52
Pitch0.050" (1.27mm)
Number of Rows2
Mounting TypeThrough Hole
FeaturesBoard Lock
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness8µin (0.20µm)
Mated Stacking Heights6mm, 8mm, 9mm
Height Above Board0.197" (5.00mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FX4C1-52P-1.27DSAL(71)
Related LinksFX4C1-52P-1, FX4C1-52P-1.27DSAL(71) Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
FX4C1-52P-1.27DSAL(71) Details Description
Related parts for FX4C1-52P-1.27DSAL(71)
RES 27 OHM 3W 1% AXIAL datasheet.pdf
MODULE POWER ENTRY SNAP-IN 10A datasheet.pdf
FIXED IND 12NH 500MA 270 MOHM datasheet.pdf
IC SRAM 72MBIT 250MHZ 165FBGA datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 9 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
CAP CER 4700PF 440VAC Y5U RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MINIMOD DC/DC 6.5V 75W datasheet.pdf
RND SPACER 0.047" NYLON 13.21MM datasheet.pdf
SFP+ PATCH CABLE 1M 28AWG datasheet.pdf
FIXED IND 33UH 300MA 1.12 OHM TH datasheet.pdf
CONN PLUG 8POS INLINE SKT datasheet.pdf