Hirose Electric Co Ltd FX4C1-60P-1.27DSA(71)
FX4C1-60P-1.27DSA(71) picture photo
Mfg. Part Number
FX4C1-60P-1.27DSA(71)
Brief Description
CONN HDR 60POS 1.27MM
Datasheet Download
FX4C1-60P-1.27DSA(71).pdf
Availability of FX4C1-60P-1.27DSA(71)
QUANTITY
FX4C1-60P-1.27DSA(71) Order Process
Ship out your order
Specifications of FX4C1-60P-1.27DSA(71)
Internal Part NumberEIS-FX4C1-60P-1.27DSA(71)
Number of Positions60
Pitch0.050" (1.27mm)
Number of Rows2
Mounting TypeThrough Hole
Features-
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness8µin (0.20µm)
Mated Stacking Heights6mm, 8mm, 9mm
Height Above Board0.197" (5.00mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FX4C1-60P-1.27DSA(71)
Related LinksFX4C1-60P-, FX4C1-60P-1.27DSA(71) Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
FX4C1-60P-1.27DSA(71) Details Description
Related parts for FX4C1-60P-1.27DSA(71)
RES SMD 412K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES 4.75 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 32POS PIN datasheet.pdf
PUSHBUTTON SS SWITCH datasheet.pdf
CABLE STR MALE-FEMALE 3POS 4M datasheet.pdf
FUSE 600V T/D CLASS CC 2A datasheet.pdf
IC OSC VCXO DUAL FREQ 6-CLCC datasheet.pdf
500 TB WIR PRO 180D datasheet.pdf
FILTER LINE CABLES datasheet.pdf
ROUND STANDOFF M2 STEEL 3MM datasheet.pdf