Hirose Electric Co Ltd FX4C1-60P-1.27DSAL(71)
FX4C1-60P-1.27DSAL(71) picture photo
Mfg. Part Number
FX4C1-60P-1.27DSAL(71)
Brief Description
CONN HDR 60POS 1.27MM
Datasheet Download
FX4C1-60P-1.27DSAL(71).pdf
Availability of FX4C1-60P-1.27DSAL(71)
QUANTITY
FX4C1-60P-1.27DSAL(71) Order Process
Ship out your order
Specifications of FX4C1-60P-1.27DSAL(71)
Internal Part NumberEIS-FX4C1-60P-1.27DSAL(71)
Number of Positions60
Pitch0.050" (1.27mm)
Number of Rows2
Mounting TypeThrough Hole
FeaturesBoard Lock
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness8µin (0.20µm)
Mated Stacking Heights6mm, 8mm, 9mm
Height Above Board0.197" (5.00mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FX4C1-60P-1.27DSAL(71)
Related LinksFX4C1-60P-1, FX4C1-60P-1.27DSAL(71) Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
FX4C1-60P-1.27DSAL(71) Details Description
Related parts for FX4C1-60P-1.27DSAL(71)
RES 20.5K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP THIN FILM 1.9PF 25V 0201 datasheet.pdf
RACK STEEL 23.6X23X49.3 BLK datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS .156 EYELET datasheet.pdf
RES SMD 470 OHM 0.1% 1/2W MELF datasheet.pdf
RES SMD 169 OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
NEMA TWIST-LOCK datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 25 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
CONN 5.00 MTV-2 TB100 BK datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 25 Circuit 0.250" (6.35mm) datasheet.pdf