Hirose Electric Co Ltd FX4C1-68P-1.27DSA(71)
FX4C1-68P-1.27DSA(71) picture photo
Mfg. Part Number
FX4C1-68P-1.27DSA(71)
Manufacturer
Product Category
Rectangular - Board to Board Connectors - Arrays, Edge Type, Mezzanine
Brief Description
CONN HDR 68POS 1.27MM
Datasheet Download
FX4C1-68P-1.27DSA(71).pdf
Availability of FX4C1-68P-1.27DSA(71)
QUANTITY
FX4C1-68P-1.27DSA(71) Order Process
Ship out your order
Specifications of FX4C1-68P-1.27DSA(71)
Internal Part NumberEIS-FX4C1-68P-1.27DSA(71)
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular - Board to Board Connectors - Arrays, Edge Type, Mezzanine
SeriesFX4
PackagingBulk
Connector TypeHeader, Outer Shroud Contacts
Number of Positions68
Pitch0.050" (1.27mm)
Number of Rows2
Mounting TypeThrough Hole
Features-
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness8µin (0.20µm)
Mated Stacking Heights6mm, 8mm, 9mm
Height Above Board0.197" (5.00mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FX4C1-68P-1.27DSA(71)
Related LinksFX4C1-68P-, FX4C1-68P-1.27DSA(71) Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
FX4C1-68P-1.27DSA(71) Details Description
Related parts for FX4C1-68P-1.27DSA(71)
IC CPLD 108MC 7.5NS 160PQFP datasheet.pdf
FERRULE INS VNL AWG20 GY 5/8" datasheet.pdf
FUSE GLASS 250MA 250VAC 5X20MM datasheet.pdf
RES SMD 2.05K OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
SSD 304GB SCSI datasheet.pdf
OSC XO 188.6976MHZ HCMOS SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 75W datasheet.pdf
IC CABLE DRIVER DUAL 16QFN datasheet.pdf
FIXED IND 470UH 91MA 24 OHM SMD datasheet.pdf
IC SDRAM 64M 166MHZ 54TSOP datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 10POS PIN datasheet.pdf