Hirose Electric Co Ltd FX4C2-80S-1.27DSAL(98)
FX4C2-80S-1.27DSAL(98) picture photo
Mfg. Part Number
FX4C2-80S-1.27DSAL(98)
Manufacturer
Product Category
Rectangular - Board to Board Connectors - Arrays, Edge Type, Mezzanine
Brief Description
CONN RECEPT 80POS 1.27MM
Datasheet Download
FX4C2-80S-1.27DSAL(98).pdf
Availability of FX4C2-80S-1.27DSAL(98)
QUANTITY
FX4C2-80S-1.27DSAL(98) Order Process
Ship out your order
Specifications of FX4C2-80S-1.27DSAL(98)
Internal Part NumberEIS-FX4C2-80S-1.27DSAL(98)
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular - Board to Board Connectors - Arrays, Edge Type, Mezzanine
SeriesFX4
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Center Strip Contacts
Number of Positions80
Pitch0.050" (1.27mm)
Number of Rows2
Mounting TypeThrough Hole
FeaturesBoard Lock
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness8µin (0.20µm)
Mated Stacking Heights7mm, 8mm, 10mm
Height Above Board0.236" (6.00mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FX4C2-80S-1.27DSAL(98)
Related LinksFX4C2-80S-1, FX4C2-80S-1.27DSAL(98) Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
FX4C2-80S-1.27DSAL(98) Details Description
Related parts for FX4C2-80S-1.27DSAL(98)
FUSE GLASS 8A 250VAC 5X20MM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS .156 EXTEND datasheet.pdf
CONN PLUG R/A CABLE 50 OHM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 75W datasheet.pdf
RES 4.92K OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 19POS PIN datasheet.pdf
CONN RCPT 18POS JAM NUT PIN datasheet.pdf
WIRE FERL INSUL datasheet.pdf
CONN HEADER 25POS 1MM SMD GOLD datasheet.pdf
CONN RCPT 10POS INLINE SKT datasheet.pdf
CRYSTAL 52.000 MHZ 18PF SMT datasheet.pdf
180UF 420V 30X25MM 105C 2000H datasheet.pdf