Hirose Electric Co Ltd FX4C3-20S-1.27DSAL(71)
FX4C3-20S-1.27DSAL(71) picture photo
Mfg. Part Number
FX4C3-20S-1.27DSAL(71)
Brief Description
CONN RECEPT 20POS 1.27MM
Datasheet Download
FX4C3-20S-1.27DSAL(71).pdf
Availability of FX4C3-20S-1.27DSAL(71)
QUANTITY
FX4C3-20S-1.27DSAL(71) Order Process
Ship out your order
Specifications of FX4C3-20S-1.27DSAL(71)
Internal Part NumberEIS-FX4C3-20S-1.27DSAL(71)
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Center Strip Contacts
Number of Positions20
Pitch0.050" (1.27mm)
Number of Rows2
Mounting TypeThrough Hole
FeaturesBoard Lock
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness8µin (0.20µm)
Mated Stacking Heights8mm, 9mm, 11mm
Height Above Board0.275" (6.99mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FX4C3-20S-1.27DSAL(71)
Related LinksFX4C3-20S-1, FX4C3-20S-1.27DSAL(71) Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
FX4C3-20S-1.27DSAL(71) Details Description
Related parts for FX4C3-20S-1.27DSAL(71)
MPAC MRVSHROUD50MMSHIELD datasheet.pdf
RES 68 OHM 2% 1W AXIAL datasheet.pdf
COLLAR datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR 40A 80VDC datasheet.pdf
IC AM/FM RDS+AUXIN RCVR 24SSOP datasheet.pdf
RES SMD 243K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
KIT EVAL MINI MODULE SPC564 datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X25MM L-TAB datasheet.pdf
500 TB PLUGGABLE PLUG datasheet.pdf
CAP ALUM 0.33UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf