Hirose Electric Co Ltd FX4C3-40S-1.27DSAL(71)
FX4C3-40S-1.27DSAL(71) picture photo
Mfg. Part Number
FX4C3-40S-1.27DSAL(71)
Manufacturer
Product Category
Rectangular - Board to Board Connectors - Arrays, Edge Type, Mezzanine
Brief Description
CONN RECEPT 40POS 1.27MM
Datasheet Download
FX4C3-40S-1.27DSAL(71).pdf
Availability of FX4C3-40S-1.27DSAL(71)
QUANTITY
FX4C3-40S-1.27DSAL(71) Order Process
Ship out your order
Specifications of FX4C3-40S-1.27DSAL(71)
Internal Part NumberEIS-FX4C3-40S-1.27DSAL(71)
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular - Board to Board Connectors - Arrays, Edge Type, Mezzanine
SeriesFX4
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Center Strip Contacts
Number of Positions40
Pitch0.050" (1.27mm)
Number of Rows2
Mounting TypeThrough Hole
FeaturesBoard Lock
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness8µin (0.20µm)
Mated Stacking Heights8mm, 9mm, 11mm
Height Above Board0.275" (6.99mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FX4C3-40S-1.27DSAL(71)
Related LinksFX4C3-40S-1, FX4C3-40S-1.27DSAL(71) Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
FX4C3-40S-1.27DSAL(71) Details Description
Related parts for FX4C3-40S-1.27DSAL(71)
CONN HEADER 22POS .100 VERT GOLD datasheet.pdf
RES SMD 487 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPDT 5A 120V datasheet.pdf
RES 10K OHM 10W 10% AXIAL datasheet.pdf
BOX STEEL GRAY 3"L X 4"W datasheet.pdf
RES 0.221 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 8 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
IC CONFIG DEVICE 88UBGA datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X10MM L-TAB datasheet.pdf
MICRO 15C P 120" YEL JACKS datasheet.pdf