Hirose Electric Co Ltd FX4C3-52S-1.27DSA(71)
FX4C3-52S-1.27DSA(71) picture photo
Mfg. Part Number
FX4C3-52S-1.27DSA(71)
Brief Description
CONN RECEPT 52POS 1.27MM
Datasheet Download
FX4C3-52S-1.27DSA(71).pdf
Availability of FX4C3-52S-1.27DSA(71)
QUANTITY
FX4C3-52S-1.27DSA(71) Order Process
Ship out your order
Specifications of FX4C3-52S-1.27DSA(71)
Internal Part NumberEIS-FX4C3-52S-1.27DSA(71)
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Center Strip Contacts
Number of Positions52
Pitch0.050" (1.27mm)
Number of Rows2
Mounting TypeThrough Hole
Features-
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness8µin (0.20µm)
Mated Stacking Heights8mm, 9mm, 11mm
Height Above Board0.275" (6.99mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FX4C3-52S-1.27DSA(71)
Related LinksFX4C3-52S-, FX4C3-52S-1.27DSA(71) Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
FX4C3-52S-1.27DSA(71) Details Description
Related parts for FX4C3-52S-1.27DSA(71)
FIXED IND 6.8UH 150MA 1.8 OHM datasheet.pdf
RES SMD 140 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES SMD 1.74K OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
SENSOR 1000PSI 3/8-24 UNF 4.5V datasheet.pdf
SEATING TOOL ACTION PIN 9POS datasheet.pdf
CONN ADAPT RCPT MPO-MTRJ 12-PLEX datasheet.pdf
IC OPAMP CHOPPER 400KHZ 8SOIC datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 64KB FLASH 64LQFP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 150W datasheet.pdf
CAP ALUM 470UF 20% 450V SNAP datasheet.pdf
CAP TANT 33UF 10% 75V AXIAL datasheet.pdf