Hirose Electric Co Ltd FX4C3-52S-1.27DSAL(71)
FX4C3-52S-1.27DSAL(71) picture photo
Mfg. Part Number
FX4C3-52S-1.27DSAL(71)
Brief Description
CONN RECEPT 52POS 1.27MM
Datasheet Download
FX4C3-52S-1.27DSAL(71).pdf
Availability of FX4C3-52S-1.27DSAL(71)
QUANTITY
FX4C3-52S-1.27DSAL(71) Order Process
Ship out your order
Specifications of FX4C3-52S-1.27DSAL(71)
Internal Part NumberEIS-FX4C3-52S-1.27DSAL(71)
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Center Strip Contacts
Number of Positions52
Pitch0.050" (1.27mm)
Number of Rows2
Mounting TypeThrough Hole
FeaturesBoard Lock
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness8µin (0.20µm)
Mated Stacking Heights8mm, 9mm, 11mm
Height Above Board0.275" (6.99mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FX4C3-52S-1.27DSAL(71)
Related LinksFX4C3-52S-1, FX4C3-52S-1.27DSAL(71) Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
FX4C3-52S-1.27DSAL(71) Details Description
Related parts for FX4C3-52S-1.27DSAL(71)
CAP ALUM 470UF 20% 160V RADIAL datasheet.pdf
RES 6.8 OHM 1W 10% AXIAL datasheet.pdf
Connector Receptacle 46 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
CONN EDGECARD 14POS R/A .100 SLD datasheet.pdf
MOSFET P-CH 30V 16A 8-SOIC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 100W datasheet.pdf
TOOLING WASHER datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPDT 6A 125V datasheet.pdf
FIXED IND 3.3UH 2.47A 74 MOHM datasheet.pdf
RES SMD 30M OHM 5% 1/10W 0603 datasheet.pdf