Hirose Electric Co Ltd FX4C3-60S-1.27DSA(71)
FX4C3-60S-1.27DSA(71) picture photo
Mfg. Part Number
FX4C3-60S-1.27DSA(71)
Brief Description
CONN RECEPT 60POS 1.27MM
Datasheet Download
FX4C3-60S-1.27DSA(71).pdf
Availability of FX4C3-60S-1.27DSA(71)
QUANTITY
FX4C3-60S-1.27DSA(71) Order Process
Ship out your order
Specifications of FX4C3-60S-1.27DSA(71)
Internal Part NumberEIS-FX4C3-60S-1.27DSA(71)
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Center Strip Contacts
Number of Positions60
Pitch0.050" (1.27mm)
Number of Rows2
Mounting TypeThrough Hole
Features-
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness8µin (0.20µm)
Mated Stacking Heights8mm, 9mm, 11mm
Height Above Board0.275" (6.99mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FX4C3-60S-1.27DSA(71)
Related LinksFX4C3-60S-, FX4C3-60S-1.27DSA(71) Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
FX4C3-60S-1.27DSA(71) Details Description
Related parts for FX4C3-60S-1.27DSA(71)
RES 500 OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES CHAS MNT 2.5K OHM 1% 12.5W datasheet.pdf
TRANS NPN 250V 45A TO-247 datasheet.pdf
RES SMD 8.66K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC ADC 14BIT 65MSPS DL 68-TQFN datasheet.pdf
RES NTWRK 28 RES 330 OHM 16SOIC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 50W datasheet.pdf
RES 3.48 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf