Hirose Electric Co Ltd FX4C3-60S-1.27DSAL(85)
FX4C3-60S-1.27DSAL(85) picture photo
Mfg. Part Number
FX4C3-60S-1.27DSAL(85)
Manufacturer
Product Category
Rectangular - Board to Board Connectors - Arrays, Edge Type, Mezzanine
Brief Description
CONN RECEPT 60POS 1.27MM
Datasheet Download
FX4C3-60S-1.27DSAL(85).pdf
Availability of FX4C3-60S-1.27DSAL(85)
QUANTITY
FX4C3-60S-1.27DSAL(85) Order Process
Ship out your order
Specifications of FX4C3-60S-1.27DSAL(85)
Internal Part NumberEIS-FX4C3-60S-1.27DSAL(85)
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular - Board to Board Connectors - Arrays, Edge Type, Mezzanine
SeriesFX4
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Center Strip Contacts
Number of Positions60
Pitch0.050" (1.27mm)
Number of Rows2
Mounting TypeThrough Hole
FeaturesBoard Lock
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness8µin (0.20µm)
Mated Stacking Heights8mm, 9mm, 11mm
Height Above Board0.275" (6.99mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FX4C3-60S-1.27DSAL(85)
Related LinksFX4C3-60S-1, FX4C3-60S-1.27DSAL(85) Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
FX4C3-60S-1.27DSAL(85) Details Description
Related parts for FX4C3-60S-1.27DSAL(85)
HEX STANDOFF 8-32 NYLON 1/2" datasheet.pdf
IC TXRX RS485/422 5V ESD 14SOIC datasheet.pdf
JFET P-CH 20V 0.35W TO92 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS .100 DIP SLD datasheet.pdf
RES 169K OHM 1/2W 0.5% AXIAL datasheet.pdf
BOX PLASTIC GRAY 5.12"L X 3.7"W datasheet.pdf
CABLE 10COND 16AWG GRAY 1000' datasheet.pdf
RES 38.8K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 10 OHM 10W 1% RADIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS .100" datasheet.pdf
CAP CER 4.7PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf