Hirose Electric Co Ltd FX5-40S2A-SVL(71)
FX5-40S2A-SVL(71) picture photo
Mfg. Part Number
FX5-40S2A-SVL(71)
Manufacturer
Product Category
Rectangular - Board to Board Connectors - Arrays, Edge Type, Mezzanine
Brief Description
CONN RECEPT 40POS
Datasheet Download
FX5-40S2A-SVL(71).pdf
Availability of FX5-40S2A-SVL(71)
QUANTITY
FX5-40S2A-SVL(71) Order Process
Ship out your order
Specifications of FX5-40S2A-SVL(71)
Internal Part NumberEIS-FX5-40S2A-SVL(71)
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular - Board to Board Connectors - Arrays, Edge Type, Mezzanine
SeriesFX5
PackagingTray
Connector TypeReceptacle, Outer Shroud Contacts
Number of Positions40
Pitch0.039" (1.00mm)
Number of Rows2
Mounting TypeSurface Mount
FeaturesBoard Guide, Solder Retention
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness3.9µin (0.10µm)
Mated Stacking Heights-
Height Above Board0.335" (8.50mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FX5-40S2A-SVL(71)
Related LinksFX5-40S2, FX5-40S2A-SVL(71) Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
FX5-40S2A-SVL(71) Details Description
Related parts for FX5-40S2A-SVL(71)
IC ADC 12BIT 10MSPS 28-SSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
RES SMD 1K OHM 0.1% 0.4W 2010 datasheet.pdf
CONN HDR BOTTOM ENTRY 5POS NH datasheet.pdf
LED RED DIFF 5MM OVAL T/H datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 150W datasheet.pdf
RES 82.5K OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
FUSE GLASS 30A 32VAC 3AB 3AG datasheet.pdf