Hirose Electric Co Ltd FX6-100P-0.8SV(71)
FX6-100P-0.8SV(71) picture photo
Mfg. Part Number
FX6-100P-0.8SV(71)
Manufacturer
Product Category
Rectangular - Board to Board Connectors - Arrays, Edge Type, Mezzanine
Brief Description
CONN HEADER 100POS .8MM SMD GOLD
Datasheet Download
FX6-100P-0.8SV(71).pdf
Availability of FX6-100P-0.8SV(71)
QUANTITY
FX6-100P-0.8SV(71) Order Process
Ship out your order
Specifications of FX6-100P-0.8SV(71)
Internal Part NumberEIS-FX6-100P-0.8SV(71)
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package11
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular - Board to Board Connectors - Arrays, Edge Type, Mezzanine
SeriesFX6
PackagingTube
Connector TypeHeader, Outer Shroud Contacts
Number of Positions100
Pitch0.031" (0.80mm)
Number of Rows2
Mounting TypeSurface Mount
FeaturesBoard Guide
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness-
Mated Stacking Heights5mm, 7mm
Height Above Board0.197" (5.00mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FX6-100P-0.8SV(71)
Related LinksFX6-100P-, FX6-100P-0.8SV(71) Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
FX6-100P-0.8SV(71) Details Description
Related parts for FX6-100P-0.8SV(71)
SWITCH ROCKER SPDT 6A 125V datasheet.pdf