Hirose Electric Co Ltd FX6-100S-0.8SV(93)
FX6-100S-0.8SV(93) picture photo
Mfg. Part Number
FX6-100S-0.8SV(93)
Brief Description
CONN RECEPT 100POS .8MM W/BOSS
Datasheet Download
FX6-100S-0.8SV(93).pdf
Availability of FX6-100S-0.8SV(93)
QUANTITY
FX6-100S-0.8SV(93) Order Process
Ship out your order
Specifications of FX6-100S-0.8SV(93)
Internal Part NumberEIS-FX6-100S-0.8SV(93)
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
SeriesFX6
PackagingTape & Reel (TR)
Connector TypeReceptacle, Center Strip Contacts
Number of Positions100
Pitch0.031" (0.80mm)
Number of Rows2
Mounting TypeSurface Mount
FeaturesBoard Guide
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness-
Mated Stacking Heights5mm, 6mm, 7mm
Height Above Board0.157" (4.00mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FX6-100S-0.8SV(93)
Related LinksFX6-100S-, FX6-100S-0.8SV(93) Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
FX6-100S-0.8SV(93) Details Description
Related parts for FX6-100S-0.8SV(93)
CONN EDGECARD 20POS .125 SQ WW datasheet.pdf
CONN HEADER 35POS VERT GOLD BLUE datasheet.pdf
TVS DIODE 97.2VWM 173VC 1.5KE datasheet.pdf
MAXIGRIP FANSINK 27X27X19.5MM datasheet.pdf
CAP FILM 0.027UF 5% 63VDC RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 25W datasheet.pdf
SWITCH LIMIT WIRELESS SPDT datasheet.pdf
MOD THYRISTOR DUAL 1200V SOT-227 datasheet.pdf
IC OSC VCXO QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
LED XLAMP NEUTRAL WHT 4000K 2SMD datasheet.pdf
CRYSTAL 37.000 MHZ 8PF SMT datasheet.pdf