Hirose Electric Co Ltd FX6-50P-0.8SV(92)
FX6-50P-0.8SV(92) picture photo
Mfg. Part Number
FX6-50P-0.8SV(92)
Brief Description
CONN HEADER 50POS .8MM SMD GOLD
Datasheet Download
FX6-50P-0.8SV(92).pdf
Availability of FX6-50P-0.8SV(92)
QUANTITY
FX6-50P-0.8SV(92) Order Process
Ship out your order
Specifications of FX6-50P-0.8SV(92)
Internal Part NumberEIS-FX6-50P-0.8SV(92)
PackagingTape & Reel (TR)
Connector TypeHeader, Outer Shroud Contacts
Number of Positions50
Pitch0.031" (0.80mm)
Number of Rows2
Mounting TypeSurface Mount
FeaturesBoard Guide
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness-
Mated Stacking Heights5mm, 7mm
Height Above Board0.197" (5.00mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FX6-50P-0.8SV(92)
Related LinksFX6-50P-, FX6-50P-0.8SV(92) Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
FX6-50P-0.8SV(92) Details Description
Related parts for FX6-50P-0.8SV(92)
CONN HEADR LOPRO 29POS .100 GOLD datasheet.pdf