Hirose Electric Co Ltd FX6-60S-0.8SV2(91)
FX6-60S-0.8SV2(91) picture photo
Mfg. Part Number
FX6-60S-0.8SV2(91)
Brief Description
CONN RECEPT 60POS .8MM W/BOSS
Datasheet Download
FX6-60S-0.8SV2(91).pdf
Availability of FX6-60S-0.8SV2(91)
QUANTITY
FX6-60S-0.8SV2(91) Order Process
Ship out your order
Specifications of FX6-60S-0.8SV2(91)
Internal Part NumberEIS-FX6-60S-0.8SV2(91)
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
SeriesFX6
PackagingTube
Connector TypeReceptacle, Center Strip Contacts
Number of Positions60
Pitch0.031" (0.80mm)
Contact Finish Thickness-
Mated Stacking Heights7mm, 8mm, 9mm
Height Above Board0.236" (6.00mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FX6-60S-0.8SV2(91)
Related LinksFX6-60S-0, FX6-60S-0.8SV2(91) Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
FX6-60S-0.8SV2(91) Details Description
Related parts for FX6-60S-0.8SV2(91)
RES SMD 25.5K OHM 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC DELAY LINE 5TAP 300NS 8SOIC datasheet.pdf
IC I/O EXPANDER I2C 8B 16SOIC datasheet.pdf
IC REG LDO 1.8V 0.5A 8SOIC datasheet.pdf
Crystal 10.0000MHz 30ppm 20pF 60 Ohm -10°C - 70°C Through Hole HC49/US datasheet.pdf
TERM BLOCK PLC 16POS NPN LOADOFF datasheet.pdf
Connector Receptacle, Bottom Entry 14 Position 0.156" (3.96mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
RES SMD 0.22 OHM 5% 3/4W 2010 datasheet.pdf
MOSFET N-CH 600V 34A TO-247 datasheet.pdf
HEATSINK 60X40X12.7MM XCUT T412 datasheet.pdf
CAP FILM 1500PF 5% 250VDC RADIAL datasheet.pdf