Hirose Electric Co Ltd FX6-80P-0.8SV1(92)
FX6-80P-0.8SV1(92) picture photo
Mfg. Part Number
FX6-80P-0.8SV1(92)
Manufacturer
Product Category
Rectangular - Board to Board Connectors - Arrays, Edge Type, Mezzanine
Brief Description
CONN HEADER 80POS .8MM SMD GOLD
Datasheet Download
FX6-80P-0.8SV1(92).pdf
Availability of FX6-80P-0.8SV1(92)
QUANTITY
FX6-80P-0.8SV1(92) Order Process
Ship out your order
Specifications of FX6-80P-0.8SV1(92)
Internal Part NumberEIS-FX6-80P-0.8SV1(92)
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular - Board to Board Connectors - Arrays, Edge Type, Mezzanine
SeriesFX6
PackagingTape & Reel (TR)
Connector TypeHeader, Outer Shroud Contacts
Number of Positions80
Pitch0.031" (0.80mm)
Number of Rows2
Mounting TypeSurface Mount
FeaturesBoard Guide
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness-
Mated Stacking Heights6mm, 8mm
Height Above Board0.236" (6.00mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FX6-80P-0.8SV1(92)
Related LinksFX6-80P-0, FX6-80P-0.8SV1(92) Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
FX6-80P-0.8SV1(92) Details Description
Related parts for FX6-80P-0.8SV1(92)
TRANS 2NPN PREBIAS 0.3W SOT666 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS DIP .125 SLD datasheet.pdf
IC OPAMP VFB 200MHZ 8SOIC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 25W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 25W datasheet.pdf
RES SMD 20K OHM 0.02% 1/2W 1206 datasheet.pdf
RES 22K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
30+30 DIL VERT SMT HDR datasheet.pdf
RES ARRAY 2 RES 100K OHM 0404 datasheet.pdf
MINI LATCH HSG 0.100" SNGL ROW datasheet.pdf