Hirose Electric Co Ltd FX6-80S-0.8SV(93)
FX6-80S-0.8SV(93) picture photo
Mfg. Part Number
FX6-80S-0.8SV(93)
Brief Description
CONN RECEPT 80POS .8MM W/BOSS
Datasheet Download
FX6-80S-0.8SV(93).pdf
Availability of FX6-80S-0.8SV(93)
QUANTITY
FX6-80S-0.8SV(93) Order Process
Ship out your order
Specifications of FX6-80S-0.8SV(93)
Internal Part NumberEIS-FX6-80S-0.8SV(93)
PackagingTape & Reel (TR)
Connector TypeReceptacle, Center Strip Contacts
Number of Positions80
Pitch0.031" (0.80mm)
Number of Rows2
Mounting TypeSurface Mount
FeaturesBoard Guide
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness-
Mated Stacking Heights5mm, 6mm, 7mm
Height Above Board0.157" (4.00mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FX6-80S-0.8SV(93)
Related LinksFX6-80S-, FX6-80S-0.8SV(93) Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
FX6-80S-0.8SV(93) Details Description
Related parts for FX6-80S-0.8SV(93)
RELAY REED SPST 500MA 5V datasheet.pdf
TEST LEAD PAIR BANANA PLUG datasheet.pdf
IC AUDIO AMP 44W 2CH SIL-12 datasheet.pdf
CONN CABLE CLAMP 7MM datasheet.pdf
PTC RESETTABLE RADIAL 16V 2.5A datasheet.pdf
RES ARRAY 7 RES 2K OHM 14DIP datasheet.pdf
DESK UNIT 8.5X48X36.7 LIGHT GRAY datasheet.pdf
Connector Socket 24 Position 0.100" (2.54mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 600W datasheet.pdf