Hirose Electric Co Ltd FX6-80S-0.8SV2(71)
FX6-80S-0.8SV2(71) picture photo
Mfg. Part Number
FX6-80S-0.8SV2(71)
Manufacturer
Product Category
Rectangular - Board to Board Connectors - Arrays, Edge Type, Mezzanine
Brief Description
CONN RECEPT 80POS .8MM W/BOSS
Datasheet Download
FX6-80S-0.8SV2(71).pdf
Availability of FX6-80S-0.8SV2(71)
QUANTITY
FX6-80S-0.8SV2(71) Order Process
Ship out your order
Specifications of FX6-80S-0.8SV2(71)
Internal Part NumberEIS-FX6-80S-0.8SV2(71)
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package13
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular - Board to Board Connectors - Arrays, Edge Type, Mezzanine
SeriesFX6
PackagingTube
Connector TypeReceptacle, Center Strip Contacts
Number of Positions80
Pitch0.031" (0.80mm)
Number of Rows2
Mounting TypeSurface Mount
FeaturesBoard Guide
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness-
Mated Stacking Heights7mm, 8mm, 9mm
Height Above Board0.236" (6.00mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FX6-80S-0.8SV2(71)
Related LinksFX6-80S-0, FX6-80S-0.8SV2(71) Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
FX6-80S-0.8SV2(71) Details Description
Related parts for FX6-80S-0.8SV2(71)
WASHER FLAT M2 STEEL datasheet.pdf
IC REG LDO ADJ 3A TO263 datasheet.pdf
IC SYNC FIFO MEM 32768X18 80LQFP datasheet.pdf
CAP ALUM 2700UF 20% 180V SNAP datasheet.pdf
IC HOT-SWAP CTRLR -48V 8-SOIC datasheet.pdf
IC SRAM 1MBIT 12NS 100TQFP datasheet.pdf
RES 5.83K OHM 1/10W .5% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 560K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf