Hirose Electric Co Ltd FX6A-20P-0.8SV
FX6A-20P-0.8SV picture photo
Mfg. Part Number
FX6A-20P-0.8SV
Manufacturer
Product Category
Rectangular - Board to Board Connectors - Arrays, Edge Type, Mezzanine
Brief Description
CONN HEADER 20POS .8MM SMD GOLD
Datasheet Download
FX6A-20P-0.8SV.pdf
Availability of FX6A-20P-0.8SV
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
FX6A-20P-0.8SV Order Process
Ship out your order
Specifications of FX6A-20P-0.8SV
Internal Part NumberEIS-FX6A-20P-0.8SV
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package33
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular - Board to Board Connectors - Arrays, Edge Type, Mezzanine
SeriesFX6
PackagingTube
Connector TypeHeader, Outer Shroud Contacts
Number of Positions20
Pitch0.031" (0.80mm)
Number of Rows2
Mounting TypeSurface Mount
Features-
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness-
Mated Stacking Heights5mm, 7mm
Height Above Board0.197" (5.00mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FX6A-20P-0.8SV
Related LinksFX6A-20, FX6A-20P-0.8SV Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
FX6A-20P-0.8SV Details Description
Related parts for FX6A-20P-0.8SV
HOOK-UP STRND 28AWG GREEN 100' datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPST 2A 14V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
IC REGSTR BUFFER 28-56BIT 176BGA datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 50W datasheet.pdf
RES 1.93M OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 66POS FLANGE W/PINS datasheet.pdf
RES CHAS MNT 78.7 OHM 1% 20W datasheet.pdf
CONN ADAPTER 4P-4P F-M PNL MNT datasheet.pdf
CAP CER 51PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf