Hirose Electric Co Ltd FX6A-20P-0.8SV1(71)
FX6A-20P-0.8SV1(71) picture photo
Mfg. Part Number
FX6A-20P-0.8SV1(71)
Manufacturer
Product Category
Rectangular - Board to Board Connectors - Arrays, Edge Type, Mezzanine
Brief Description
CONN HEADER 20POS .8MM SMD GOLD
Datasheet Download
FX6A-20P-0.8SV1(71).pdf
Availability of FX6A-20P-0.8SV1(71)
QUANTITY
FX6A-20P-0.8SV1(71) Order Process
Ship out your order
Specifications of FX6A-20P-0.8SV1(71)
Internal Part NumberEIS-FX6A-20P-0.8SV1(71)
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package33
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular - Board to Board Connectors - Arrays, Edge Type, Mezzanine
SeriesFX6
PackagingTube
Connector TypeHeader, Outer Shroud Contacts
Number of Positions20
Pitch0.031" (0.80mm)
Number of Rows2
Mounting TypeSurface Mount
Features-
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness-
Mated Stacking Heights6mm, 8mm
Height Above Board0.236" (6.00mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FX6A-20P-0.8SV1(71)
Related LinksFX6A-20P-, FX6A-20P-0.8SV1(71) Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
FX6A-20P-0.8SV1(71) Details Description
Related parts for FX6A-20P-0.8SV1(71)
FUSE CERM 1A 250VAC 300VDC 5X20 datasheet.pdf
RES SMD 1.54K OHM 1/10W 0603 datasheet.pdf
TVS DIODE 5VWM SOD923 datasheet.pdf
RES SMD 866K OHM 2W 2512 WIDE datasheet.pdf
Crystal 25.0000MHz 50ppm 18pF 30 Ohm -20°C - 70°C Through Hole HC49/US datasheet.pdf
CABLE TWINAXIAL 20AWG 1000' datasheet.pdf
RES SMD 44.2K OHM 1% 0.4W 0805 datasheet.pdf
CONN MOD JACK 8P8C R/A UNSHLD datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 90V 700MA AXIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS .125" datasheet.pdf