Hirose Electric Co Ltd FX6A-20P-0.8SV2(93)
FX6A-20P-0.8SV2(93) picture photo
Mfg. Part Number
FX6A-20P-0.8SV2(93)
Brief Description
CONN HEADER 20POS .8MM SMD GOLD
Datasheet Download
FX6A-20P-0.8SV2(93).pdf
Availability of FX6A-20P-0.8SV2(93)
QUANTITY
FX6A-20P-0.8SV2(93) Order Process
Ship out your order
Specifications of FX6A-20P-0.8SV2(93)
Internal Part NumberEIS-FX6A-20P-0.8SV2(93)
PackagingTape & Reel (TR)
Connector TypeHeader, Outer Shroud Contacts
Number of Positions20
Pitch0.031" (0.80mm)
Number of Rows2
Mounting TypeSurface Mount
Features-
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness-
Mated Stacking Heights7mm, 9mm
Height Above Board0.275" (6.99mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FX6A-20P-0.8SV2(93)
Related LinksFX6A-20P-, FX6A-20P-0.8SV2(93) Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
FX6A-20P-0.8SV2(93) Details Description
Related parts for FX6A-20P-0.8SV2(93)
IC CIRC SUPERVISORY LP SOT23-6 datasheet.pdf
MOSFET RF N-CH 26V 70W TO-270-2 datasheet.pdf
IC PFC CONTROLLER 8DIP datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE DPDT 10A 120V datasheet.pdf
SENSOR 300PSI 1/8-27NPT .5-4.5V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 200W datasheet.pdf
HI STRNGTH ROLL 6X30' A VFN datasheet.pdf
CABLE 9COND 20AWG SLATE 100' datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 8POS GOLD datasheet.pdf
LED WHITE CLEAR 10MM ROUND T/H datasheet.pdf
HEATSINK 60X60X15MM XCUT T412 datasheet.pdf
15000UF 35V 30X40 datasheet.pdf