Hirose Electric Co Ltd FX6A-20S-0.8SV2(93)
FX6A-20S-0.8SV2(93) picture photo
Mfg. Part Number
FX6A-20S-0.8SV2(93)
Brief Description
CONN RECEPT 20POS .8MM W/O BOSS
Datasheet Download
FX6A-20S-0.8SV2(93).pdf
Availability of FX6A-20S-0.8SV2(93)
QUANTITY
FX6A-20S-0.8SV2(93) Order Process
Ship out your order
Specifications of FX6A-20S-0.8SV2(93)
Internal Part NumberEIS-FX6A-20S-0.8SV2(93)
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
SeriesFX6
PackagingTape & Reel (TR)
Connector TypeReceptacle, Center Strip Contacts
Number of Positions20
Pitch0.031" (0.80mm)
Contact Finish Thickness-
Mated Stacking Heights7mm, 8mm, 9mm
Height Above Board0.236" (6.00mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FX6A-20S-0.8SV2(93)
Related LinksFX6A-20S-, FX6A-20S-0.8SV2(93) Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
FX6A-20S-0.8SV2(93) Details Description
Related parts for FX6A-20S-0.8SV2(93)
CONN TERM CRIMP AWG16-18 PCB datasheet.pdf
RES CHAS MNT 1K OHM 1% 12.5W datasheet.pdf
IC REG CTRLR BUCK PWM VM 10-DFN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 100W datasheet.pdf
RES 124 OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 55POS FLANGE W/PINS datasheet.pdf
TRANS 10W RF GAN HEMT 440196 datasheet.pdf
CAP ALUM 10000UF 20% 200V SCREW datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X25MM R-TAB T412 datasheet.pdf
CONN DSUB 25POS F PC TIN datasheet.pdf