Hirose Electric Co Ltd FX6A-30S-0.8SV2(93)
FX6A-30S-0.8SV2(93) picture photo
Mfg. Part Number
FX6A-30S-0.8SV2(93)
Brief Description
CONN RECEPT 30POS .8MM W/O BOSS
Datasheet Download
FX6A-30S-0.8SV2(93).pdf
Availability of FX6A-30S-0.8SV2(93)
QUANTITY
FX6A-30S-0.8SV2(93) Order Process
Ship out your order
Specifications of FX6A-30S-0.8SV2(93)
Internal Part NumberEIS-FX6A-30S-0.8SV2(93)
PackagingTape & Reel (TR)
Connector TypeReceptacle, Center Strip Contacts
Number of Positions30
Pitch0.031" (0.80mm)
Number of Rows2
Mounting TypeSurface Mount
Features-
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness-
Mated Stacking Heights7mm, 8mm, 9mm
Height Above Board0.236" (6.00mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FX6A-30S-0.8SV2(93)
Related LinksFX6A-30S-, FX6A-30S-0.8SV2(93) Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
FX6A-30S-0.8SV2(93) Details Description
Related parts for FX6A-30S-0.8SV2(93)
RES ARRAY 2 RES 33 OHM 1008 datasheet.pdf
CONN PLUG 3POS LOW PROFILE datasheet.pdf
Connector Header 38 Position 0.100" (2.54mm) Tin Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
CAP TANT 1UF 25V 10% 1206 datasheet.pdf
CONN HDR STR STACK 14POS 2MM SMD datasheet.pdf
TVS DIODE 6.5VWM 12.3VC SMB datasheet.pdf
ROBOT BASE FULL KIT MADE IN USA datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X20MM R-TAB T766 datasheet.pdf
CRYSTAL 24.00 MHZ 18.0PF SMD datasheet.pdf
SIGMAFORM TUBING datasheet.pdf
BLUE 3 POS BRUSHED METAL datasheet.pdf