Hirose Electric Co Ltd FX6A-40P-0.8SV(92)
FX6A-40P-0.8SV(92) picture photo
Mfg. Part Number
FX6A-40P-0.8SV(92)
Brief Description
CONN HEADER 40POS .8MM SMD GOLD
Datasheet Download
FX6A-40P-0.8SV(92).pdf
Availability of FX6A-40P-0.8SV(92)
QUANTITY
FX6A-40P-0.8SV(92) Order Process
Ship out your order
Specifications of FX6A-40P-0.8SV(92)
Internal Part NumberEIS-FX6A-40P-0.8SV(92)
PackagingTape & Reel (TR)
Connector TypeHeader, Outer Shroud Contacts
Number of Positions40
Pitch0.031" (0.80mm)
Number of Rows2
Mounting TypeSurface Mount
Features-
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness-
Mated Stacking Heights5mm, 7mm
Height Above Board0.197" (5.00mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FX6A-40P-0.8SV(92)
Related LinksFX6A-40P-, FX6A-40P-0.8SV(92) Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
FX6A-40P-0.8SV(92) Details Description
Related parts for FX6A-40P-0.8SV(92)
IC REG LDO 1.6V 0.5A 20HTSSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CAP TANT 15UF 50V 10% RADIAL datasheet.pdf
CA 2.0MM OFNR 50/125,LC SEC GRN datasheet.pdf
CAP CER 4.5PF 25V NP0 0201 datasheet.pdf
6170 APPLIANCE INLET 10A 70C datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 150W datasheet.pdf