Hirose Electric Co Ltd FX6A-50P-0.8SV1
FX6A-50P-0.8SV1 picture photo
Mfg. Part Number
FX6A-50P-0.8SV1
Manufacturer
Product Category
Rectangular - Board to Board Connectors - Arrays, Edge Type, Mezzanine
Brief Description
CONN HEADER 50POS .8MM SMD GOLD
Datasheet Download
FX6A-50P-0.8SV1.pdf
Availability of FX6A-50P-0.8SV1
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
FX6A-50P-0.8SV1 Order Process
Ship out your order
Specifications of FX6A-50P-0.8SV1
Internal Part NumberEIS-FX6A-50P-0.8SV1
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package18
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular - Board to Board Connectors - Arrays, Edge Type, Mezzanine
SeriesFX6
PackagingTube
Connector TypeHeader, Outer Shroud Contacts
Number of Positions50
Pitch0.031" (0.80mm)
Number of Rows2
Mounting TypeSurface Mount
Features-
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness-
Mated Stacking Heights6mm, 8mm
Height Above Board0.236" (6.00mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FX6A-50P-0.8SV1
Related LinksFX6A-50, FX6A-50P-0.8SV1 Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
FX6A-50P-0.8SV1 Details Description
Related parts for FX6A-50P-0.8SV1
ADD-A-RACK ECONOMIZER VENTED datasheet.pdf
SIDACSYM 3CHP 230V 400A TO220 datasheet.pdf
RES SMD 1.27K OHM 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC BUS TRANSCVR 16BIT 48TSSOP datasheet.pdf
AUD SIG DEVICE 6-28VDC PNL MNT datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
CINCH STRAP W/ END GROMMET, HOOK datasheet.pdf
DIODE ZENER 8.7V 500MW SOD80 datasheet.pdf
CONN PLUG 3POS BLACK datasheet.pdf
CAP FILM 150NF 20% 63VDC AXIAL datasheet.pdf