Hirose Electric Co Ltd FX6A-50S-0.8SV(93)
FX6A-50S-0.8SV(93) picture photo
Mfg. Part Number
FX6A-50S-0.8SV(93)
Brief Description
CONN RECEPT 50POS .8MM W/O BOSS
Datasheet Download
FX6A-50S-0.8SV(93).pdf
Availability of FX6A-50S-0.8SV(93)
QUANTITY
FX6A-50S-0.8SV(93) Order Process
Ship out your order
Specifications of FX6A-50S-0.8SV(93)
Internal Part NumberEIS-FX6A-50S-0.8SV(93)
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
SeriesFX6
PackagingTape & Reel (TR)
Connector TypeReceptacle, Center Strip Contacts
Number of Positions50
Pitch0.031" (0.80mm)
Contact Finish Thickness-
Mated Stacking Heights5mm, 6mm, 7mm
Height Above Board0.157" (4.00mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FX6A-50S-0.8SV(93)
Related LinksFX6A-50S-, FX6A-50S-0.8SV(93) Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
FX6A-50S-0.8SV(93) Details Description
Related parts for FX6A-50S-0.8SV(93)
RES SMD 620 OHM 5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC REG LDO 2.9V 0.15A 5USMD datasheet.pdf
PHOTODIODE BLUE SENSITIVE datasheet.pdf
RES SMD 110K OHM 5% 1/2W 1210 datasheet.pdf
CONN EDGECARD EXTEND 36POS .156 datasheet.pdf
IC CLK BUF CISC 50MHZ 1CIRC datasheet.pdf
KIT EVAL EZLITE ADZS-21371 datasheet.pdf
CONN PLUG 3POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
IC SWITCH USB HI SIDE 1CH 8TSSOP datasheet.pdf
RES SMD 221K OHM 1% 1/2W 0805 datasheet.pdf
IC REG LDO 3.3V 0.15A 6TDFN datasheet.pdf