Hirose Electric Co Ltd FX6A-60P-0.8SV1(93)
FX6A-60P-0.8SV1(93) picture photo
Mfg. Part Number
FX6A-60P-0.8SV1(93)
Brief Description
CONN HEADER 60POS .8MM SMD GOLD
Datasheet Download
FX6A-60P-0.8SV1(93).pdf
Availability of FX6A-60P-0.8SV1(93)
QUANTITY
FX6A-60P-0.8SV1(93) Order Process
Ship out your order
Specifications of FX6A-60P-0.8SV1(93)
Internal Part NumberEIS-FX6A-60P-0.8SV1(93)
PackagingTape & Reel (TR)
Connector TypeHeader, Outer Shroud Contacts
Number of Positions60
Pitch0.031" (0.80mm)
Number of Rows2
Mounting TypeSurface Mount
Features-
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness-
Mated Stacking Heights6mm, 8mm
Height Above Board0.236" (6.00mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FX6A-60P-0.8SV1(93)
Related LinksFX6A-60P-, FX6A-60P-0.8SV1(93) Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
FX6A-60P-0.8SV1(93) Details Description
Related parts for FX6A-60P-0.8SV1(93)
CONN EDGECARD 24POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 200V 2A AXIAL datasheet.pdf
RES 4.7 OHM 35W 5% TO220 datasheet.pdf
CAP CER 24PF 25V NP0 0603 datasheet.pdf
RES 360 OHM 1/2W 5% AXIAL datasheet.pdf
XFRMR LAMINATED 3.78VA CHAS MNT datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X20MM L-TAB datasheet.pdf
CAP CER 0.022UF 100V X8R 0805 datasheet.pdf
FIXED IND 220NH 23A 2.8 MOHM SMD datasheet.pdf
BUZZER MAGNETIC 5V 12MM RADIAL datasheet.pdf
OSC MEMS 30.0000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf