Hirose Electric Co Ltd FX8-100P-SV1(92)
FX8-100P-SV1(92) picture photo
Mfg. Part Number
FX8-100P-SV1(92)
Brief Description
CONN HEADER 100POS .6MM GOLD SMD
Datasheet Download
FX8-100P-SV1(92).pdf
Availability of FX8-100P-SV1(92)
QUANTITY
FX8-100P-SV1(92) Order Process
Ship out your order
Specifications of FX8-100P-SV1(92)
Internal Part NumberEIS-FX8-100P-SV1(92)
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
SeriesFunctionMax™ FX8
PackagingTape & Reel (TR)
Connector TypeHeader, Outer Shroud Contacts
Number of Positions100
Pitch0.023" (0.60mm)
Contact Finish Thickness-
Mated Stacking Heights4mm
Height Above Board0.152" (3.85mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FX8-100P-SV1(92)
Related LinksFX8-100P, FX8-100P-SV1(92) Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
FX8-100P-SV1(92) Details Description
Related parts for FX8-100P-SV1(92)
CONN EDGECARD 72POS .125 SQ WW datasheet.pdf
IC REG CTRLR BUCK PWM SOT23-5 datasheet.pdf
RES 48.7 OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 10PF 6.3KV C0H RADIAL datasheet.pdf
CAP FILM 0.018UF 10% 630VDC RAD datasheet.pdf
CONN PLUG 6POS STRGHT W/SKT datasheet.pdf
RES 267K OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
LED XLAMP WARM WHITE 2500K 4SMD datasheet.pdf
ROUND STANDOFF M2.5 NYLON 9MM datasheet.pdf
END PLATE 27.2MM WIDE ORANGE datasheet.pdf