Hirose Electric Co Ltd FX8-40S-SV(22)
FX8-40S-SV(22) picture photo
Mfg. Part Number
FX8-40S-SV(22)
Brief Description
CONN RECEPT 40POS .6MM GOLD SMD
Datasheet Download
FX8-40S-SV(22).pdf
Availability of FX8-40S-SV(22)
QUANTITY
FX8-40S-SV(22) Order Process
Ship out your order
Specifications of FX8-40S-SV(22)
Internal Part NumberEIS-FX8-40S-SV(22)
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
SeriesFunctionMax™ FX8
PackagingTape & Reel (TR)
Connector TypeReceptacle, Center Strip Contacts
Number of Positions40
Pitch0.023" (0.60mm)
Contact Finish Thickness-
Mated Stacking Heights3mm, 4mm
Height Above Board0.089" (2.26mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FX8-40S-SV(22)
Related LinksFX8-40S, FX8-40S-SV(22) Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
FX8-40S-SV(22) Details Description
Related parts for FX8-40S-SV(22)
RES SMD 2.32M OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 70POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
IC VREF SERIES 2.5V 3DFN datasheet.pdf
CONN VERT POWER RCPT 2BLADES datasheet.pdf
CONN SOCKET IDC 34POS W/KEY GOLD datasheet.pdf
IC MCU 64KB 8KB RAM 85LGA datasheet.pdf
LED XLAMP NEUTRAL WHT 4500K 2SMD datasheet.pdf
MARKER LETTER OUTDOOR W datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 22POS CABLE PIN datasheet.pdf
CRYSTAL 50.000 MHZ 10PF SMT datasheet.pdf