Hirose Electric Co Ltd FX8-60P-SV1(71)
FX8-60P-SV1(71) picture photo
Mfg. Part Number
FX8-60P-SV1(71)
Manufacturer
Product Category
Rectangular - Board to Board Connectors - Arrays, Edge Type, Mezzanine
Brief Description
CONN HEADER 60POS .6MM GOLD SMD
Datasheet Download
FX8-60P-SV1(71).pdf
Availability of FX8-60P-SV1(71)
QUANTITY
FX8-60P-SV1(71) Order Process
Ship out your order
Specifications of FX8-60P-SV1(71)
Internal Part NumberEIS-FX8-60P-SV1(71)
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular - Board to Board Connectors - Arrays, Edge Type, Mezzanine
SeriesFunctionMax™ FX8
PackagingTray
Connector TypeHeader, Outer Shroud Contacts
Number of Positions60
Pitch0.023" (0.60mm)
Number of Rows2
Mounting TypeSurface Mount
FeaturesBoard Guide
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness-
Mated Stacking Heights4mm
Height Above Board0.152" (3.85mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FX8-60P-SV1(71)
Related LinksFX8-60P, FX8-60P-SV1(71) Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
FX8-60P-SV1(71) Details Description
Related parts for FX8-60P-SV1(71)
RES ARRAY 4 RES 2.2K OHM 8SSIP datasheet.pdf
RES SMD 33 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
FUSE GLASS 400MA 250VAC 3AB 3AG datasheet.pdf
MOSFET N-CH 20V 750MA SOT-23 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
SENSOR 75PSI 3/8-24UNF .5-4.5V datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE SPDT 10A 9V datasheet.pdf
CAP CER 100PF 2.5KV P90 2325 datasheet.pdf
IC OSC VCXO 100MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
RES 2.2K OHM 1W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 40POS .100" datasheet.pdf
DIODE ARRAY SCHOTTKY 30V 1A 5CPH datasheet.pdf