Hirose Electric Co Ltd FX8-60P-SV1(92)
FX8-60P-SV1(92) picture photo
Mfg. Part Number
FX8-60P-SV1(92)
Manufacturer
Product Category
Rectangular - Board to Board Connectors - Arrays, Edge Type, Mezzanine
Brief Description
CONN HEADER 60POS VERT SMD
Datasheet Download
FX8-60P-SV1(92).pdf
Availability of FX8-60P-SV1(92)
QUANTITY
FX8-60P-SV1(92) Order Process
Ship out your order
Specifications of FX8-60P-SV1(92)
Internal Part NumberEIS-FX8-60P-SV1(92)
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular - Board to Board Connectors - Arrays, Edge Type, Mezzanine
SeriesFunctionMax™ FX8
PackagingTape & Reel (TR)
Connector TypeHeader, Outer Shroud Contacts
Number of Positions60
Pitch0.023" (0.60mm)
Number of Rows2
Mounting TypeSurface Mount
FeaturesBoard Guide
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness-
Mated Stacking Heights4mm
Height Above Board0.152" (3.85mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FX8-60P-SV1(92)
Related LinksFX8-60P, FX8-60P-SV1(92) Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
FX8-60P-SV1(92) Details Description
Related parts for FX8-60P-SV1(92)
PHOTODIODE RED PVC 86.4MM SQ datasheet.pdf
CONN HDR RT ANG 10POS .100 TIN datasheet.pdf
MOSFET N-CH 30V 12.5A 8-SOIC datasheet.pdf
IC LATCH ADDRESSABL 8BIT 16TSSOP datasheet.pdf
PTC RESETTABLE 24V 2A SMD 2920 datasheet.pdf
DGTL ISO 2.5KV GEN PURP 8SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 14POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CONN RCPT 14POS BOX MNT W/SCKT datasheet.pdf
OSC MEMS 4.096MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 43POS SKT datasheet.pdf