Hirose Electric Co Ltd FX8-80S-SV(21)
FX8-80S-SV(21) picture photo
Mfg. Part Number
FX8-80S-SV(21)
Brief Description
CONN RECEPT 80POS .6MM GOLD SMD
Datasheet Download
FX8-80S-SV(21).pdf
Availability of FX8-80S-SV(21)
QUANTITY
FX8-80S-SV(21) Order Process
Ship out your order
Specifications of FX8-80S-SV(21)
Internal Part NumberEIS-FX8-80S-SV(21)
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductFX8/FX8C Connectors
Standard Package17
SeriesFunctionMax™ FX8
PackagingTube
Connector TypeReceptacle, Center Strip Contacts
Number of Positions80
Pitch0.023" (0.60mm)
Contact Finish Thickness-
Mated Stacking Heights3mm, 4mm
Height Above Board0.089" (2.26mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FX8-80S-SV(21)
Related LinksFX8-80S, FX8-80S-SV(21) Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
FX8-80S-SV(21) Details Description
Related parts for FX8-80S-SV(21)
RES SMD 316K OHM 0.5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS DIP 1MM SLD datasheet.pdf
CONN RCPT 29POS WALL MNT W/SCKT datasheet.pdf
CONTROL TEMP 100-240V PANEL MT datasheet.pdf
INSULATOR-ALLIGATOR CLIP PVC GRN datasheet.pdf
RES 4.99K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HEADER 34POS DL .100" GOLD datasheet.pdf
EVAL KIT FOR SAM4S8 & SAM4S16 datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X10MM R-TAB T412 datasheet.pdf
XLAMP CXA LED WHITE datasheet.pdf
FAN AXIAL 80X25MM 12VDC datasheet.pdf