Hirose Electric Co Ltd FX8C-100P-SV6(91)
FX8C-100P-SV6(91) picture photo
Mfg. Part Number
FX8C-100P-SV6(91)
Brief Description
CONN HEADER 100POS .6MM GOLD SMD
Datasheet Download
FX8C-100P-SV6(91).pdf
Availability of FX8C-100P-SV6(91)
QUANTITY
FX8C-100P-SV6(91) Order Process
Ship out your order
Specifications of FX8C-100P-SV6(91)
Internal Part NumberEIS-FX8C-100P-SV6(91)
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductFX8/FX8C Connectors
Standard Package14
SeriesFunctionMax™ FX8C
PackagingTube
Connector TypeHeader, Outer Shroud Contacts
Number of Positions100
Pitch0.023" (0.60mm)
Number of Rows2
Mounting TypeSurface Mount
FeaturesBoard Guide
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness-
Mated Stacking Heights11mm, 16mm
Height Above Board0.427" (10.85mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FX8C-100P-SV6(91)
Related LinksFX8C-100, FX8C-100P-SV6(91) Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
FX8C-100P-SV6(91) Details Description
Related parts for FX8C-100P-SV6(91)
TERM BLOCK PLUG 20POS 5.08MM datasheet.pdf
RES SMD 300 OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONNECTOR RECEPT 96POS STR datasheet.pdf
XFRMR LAMINATED 100VA CHAS MOUNT datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK 3POS 7.5MM datasheet.pdf
CABLE CAT6A 8COND 23AWG 1000' datasheet.pdf
CONVERT DC/DC 155VIN 5VOUT 10W datasheet.pdf
UNIVERSAL TRIM KIT 500MM X 1750M datasheet.pdf
CONN EDGE DUAL .050 TH 90POS datasheet.pdf