Hirose Electric Co Ltd FX8C-100S-SV(22)
FX8C-100S-SV(22) picture photo
Mfg. Part Number
FX8C-100S-SV(22)
Brief Description
CONN RECEPT 100POS .6MM GOLD SMD
Datasheet Download
FX8C-100S-SV(22).pdf
Availability of FX8C-100S-SV(22)
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
FX8C-100S-SV(22) Order Process
Ship out your order
Specifications of FX8C-100S-SV(22)
Internal Part NumberEIS-FX8C-100S-SV(22)
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
SeriesFunctionMax™ FX8C
PackagingTape & Reel (TR)
Connector TypeReceptacle, Center Strip Contacts
Number of Positions100
Pitch0.023" (0.60mm)
Number of Rows2
Mounting TypeSurface Mount
FeaturesBoard Guide
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness-
Mated Stacking Heights5mm, 6mm, 7mm, 9mm, 11mm
Height Above Board0.156" (3.96mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FX8C-100S-SV(22)
Related LinksFX8C-100, FX8C-100S-SV(22) Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
FX8C-100S-SV(22) Details Description
Related parts for FX8C-100S-SV(22)
CBL RIBN 16COND 0.050 GRAY 100' datasheet.pdf
CONN HEADER 72POS DL .100" GO datasheet.pdf
IC REG CTRLR PWM VM 14-SOIC datasheet.pdf
CAP CER 10PF 500V NP0 1206 datasheet.pdf
CONN RCPT 8POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
IC REG LDO NEG ADJ 1.5A 5DDPAK datasheet.pdf
AMBIENT LIGHT SENSOR datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 8V 400W datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 32POS PIN datasheet.pdf