Hirose Electric Co Ltd FX8C-120/120P11-SV6J(71)
FX8C-120/120P11-SV6J(71) picture photo
Mfg. Part Number
FX8C-120/120P11-SV6J(71)
Brief Description
CONN HDR 240CONT .6MM (2PCS)
Datasheet Download
FX8C-120/120P11-SV6J(71).pdf
Availability of FX8C-120/120P11-SV6J(71)
QUANTITY
FX8C-120/120P11-SV6J(71) Order Process
Ship out your order
Specifications of FX8C-120/120P11-SV6J(71)
Internal Part NumberEIS-FX8C-120/120P11-SV6J(71)
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
SeriesFunctionMax™ FX8C
PackagingTray
Connector TypeHeader, Outer Shroud Contacts
Number of Positions240
Pitch0.023" (0.60mm)
Number of Rows4
Mounting TypeSurface Mount
FeaturesBoard Guide, Bridged Headers (2)
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness-
Mated Stacking Heights11mm, 16mm
Height Above Board0.368" (9.35mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FX8C-120/120P11-SV6J(71)
Related LinksFX8C-120/120, FX8C-120/120P11-SV6J(71) Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
FX8C-120/120P11-SV6J(71) Details Description
Related parts for FX8C-120/120P11-SV6J(71)
CONN EDGECARD 26POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
RES SMD 97.6 OHM 0.1% 1/3W 1210 datasheet.pdf
RES WW 1W 360 OHM 5% AXIAL datasheet.pdf
OSCILLATOR XO 41.66MHZ HCMOS SMD datasheet.pdf
LED RED CLEAR 4MM OVAL T/H datasheet.pdf
MCU 8BIT 32K FLASH 32UFQFPN datasheet.pdf
CONN HEADER .100" SNGL R/A 39POS datasheet.pdf
CAP ALUM 120UF 20% 400V SNAP datasheet.pdf
LIMIT SW,ROLLER LEVER datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X30MM R-TAB datasheet.pdf
CAP FILM 0.00047UF 5% 1600VDC AX datasheet.pdf
LIGHT PIPE PNL 3MM SQUARE 9MM datasheet.pdf