Hirose Electric Co Ltd FX8C-140P-SV(71)
FX8C-140P-SV(71) picture photo
Mfg. Part Number
FX8C-140P-SV(71)
Brief Description
CONN HEADER 140POS .6MM GOLD SMD
Datasheet Download
FX8C-140P-SV(71).pdf
Availability of FX8C-140P-SV(71)
QUANTITY
FX8C-140P-SV(71) Order Process
Ship out your order
Specifications of FX8C-140P-SV(71)
Internal Part NumberEIS-FX8C-140P-SV(71)
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
SeriesFunctionMax™ FX8C
PackagingTray
Connector TypeHeader, Outer Shroud Contacts
Number of Positions140
Pitch0.023" (0.60mm)
Contact Finish Thickness-
Mated Stacking Heights5mm, 10mm
Height Above Board0.175" (4.45mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FX8C-140P-SV(71)
Related LinksFX8C-140, FX8C-140P-SV(71) Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
FX8C-140P-SV(71) Details Description
Related parts for FX8C-140P-SV(71)
Crystal 32.7680kHz 20ppm 12.5pF 35 kOhm -10°C - 60°C Through Hole Cylindrical Can, Radial datasheet.pdf
CAP CER 12PF 100V NP0 0603 datasheet.pdf
RES SMD 910K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC FPGA 444 I/O 676FBGA datasheet.pdf
RES 178 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN PNL MNT RCPT 16SKT SLD CUP datasheet.pdf
RELAY SSR SPST 400V 100MA 4SOP datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 8A 125V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS .125" datasheet.pdf