Hirose Electric Co Ltd FX8C-140P-SV2(91)
FX8C-140P-SV2(91) picture photo
Mfg. Part Number
FX8C-140P-SV2(91)
Brief Description
CONN HEADER 140POS .6MM GOLD SMD
Datasheet Download
FX8C-140P-SV2(91).pdf
Availability of FX8C-140P-SV2(91)
QUANTITY
FX8C-140P-SV2(91) Order Process
Ship out your order
Specifications of FX8C-140P-SV2(91)
Internal Part NumberEIS-FX8C-140P-SV2(91)
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductFX8/FX8C Connectors
Standard Package10
SeriesFunctionMax™ FX8C
PackagingTube
Connector TypeHeader, Outer Shroud Contacts
Number of Positions140
Pitch0.023" (0.60mm)
Contact Finish Thickness-
Mated Stacking Heights7mm, 12mm
Height Above Board0.254" (6.45mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FX8C-140P-SV2(91)
Related LinksFX8C-140, FX8C-140P-SV2(91) Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
FX8C-140P-SV2(91) Details Description
Related parts for FX8C-140P-SV2(91)
TRANS NPN DARL 20V 1.2A TO-92 datasheet.pdf
SENS OPTO SLOT 3.18MM TRANS THRU datasheet.pdf
SLIT .5MM 1MM OR 2MM DIA E3S-B datasheet.pdf
BOOT MOLDED datasheet.pdf
CONN PLUG 14 POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
RES 140 OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
EXPLOSION-PROOF LIMIT SWES datasheet.pdf
CAP ALUM 1000UF 20% 250V SNAP datasheet.pdf
CONN LINE DRAIN CRIMP 1POS datasheet.pdf
CONN RCPT 8POS JAM NUT PINS datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 100POS JAM NUT SKT datasheet.pdf
6800UF 100V 50X80MM 85C 10000H datasheet.pdf