Hirose Electric Co Ltd FX8C-60P-SV(21)
FX8C-60P-SV(21) picture photo
Mfg. Part Number
FX8C-60P-SV(21)
Manufacturer
Product Category
Rectangular - Board to Board Connectors - Arrays, Edge Type, Mezzanine
Brief Description
CONN HEADER 60POS .6MM GOLD SMD
Datasheet Download
FX8C-60P-SV(21).pdf
Availability of FX8C-60P-SV(21)
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
FX8C-60P-SV(21) Order Process
Ship out your order
Specifications of FX8C-60P-SV(21)
Internal Part NumberEIS-FX8C-60P-SV(21)
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package21
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular - Board to Board Connectors - Arrays, Edge Type, Mezzanine
SeriesFunctionMax™ FX8C
PackagingTube
Connector TypeHeader, Outer Shroud Contacts
Number of Positions60
Pitch0.023" (0.60mm)
Number of Rows2
Mounting TypeSurface Mount
FeaturesBoard Guide
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness-
Mated Stacking Heights5mm, 10mm
Height Above Board0.175" (4.45mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FX8C-60P-SV(21)
Related LinksFX8C-60, FX8C-60P-SV(21) Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
FX8C-60P-SV(21) Details Description
Related parts for FX8C-60P-SV(21)
FILTER LINE 1MH 6A VERTICAL datasheet.pdf
IC SYNTH PLL RF 3.0GHZ 16-TSSOP datasheet.pdf
TVS DIODE 24VWM POWERMITE datasheet.pdf
CONN SPRING 11POS SNGL .177 PCB datasheet.pdf
CARDEDGE 20POS DL .100 BLK PCB datasheet.pdf
CAP CER 10000PF 1KV Z5U RADIAL datasheet.pdf
SL TERM CRIMP TIN 24-30AWG datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SP3T 0.4VA 20V datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE 4PDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
CAP ALUM 330UF 20% 100V RADIAL datasheet.pdf