Hirose Electric Co Ltd FX8C-60P-SV(92)
FX8C-60P-SV(92) picture photo
Mfg. Part Number
FX8C-60P-SV(92)
Manufacturer
Product Category
Rectangular - Board to Board Connectors - Arrays, Edge Type, Mezzanine
Brief Description
CONN HDR 60POS .6MM GOLD SMD
Datasheet Download
FX8C-60P-SV(92).pdf
Availability of FX8C-60P-SV(92)
QUANTITY
FX8C-60P-SV(92) Order Process
Ship out your order
Specifications of FX8C-60P-SV(92)
Internal Part NumberEIS-FX8C-60P-SV(92)
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular - Board to Board Connectors - Arrays, Edge Type, Mezzanine
SeriesFunctionMax™ FX8C
PackagingTape & Reel (TR)
Connector TypeHeader, Outer Shroud Contacts
Number of Positions60
Pitch0.023" (0.60mm)
Number of Rows2
Mounting TypeSurface Mount
FeaturesBoard Guide
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness-
Mated Stacking Heights5mm, 10mm
Height Above Board0.175" (4.45mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FX8C-60P-SV(92)
Related LinksFX8C-60, FX8C-60P-SV(92) Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
FX8C-60P-SV(92) Details Description
Related parts for FX8C-60P-SV(92)
RES SMD 442 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES SMD 124 OHM 0.25% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS .156 EXTEND datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 100W datasheet.pdf
FUSE ATOF 32VDC NYLON 3A datasheet.pdf
RF COAX CABLE 18GHZ 50 OHM 36"" datasheet.pdf
CONN HEADER .050" 22POS datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 1.2V 36W datasheet.pdf