Hirose Electric Co Ltd FX8C-60P-SV4(93)
FX8C-60P-SV4(93) picture photo
Mfg. Part Number
FX8C-60P-SV4(93)
Manufacturer
Product Category
Rectangular - Board to Board Connectors - Arrays, Edge Type, Mezzanine
Brief Description
CONN HDR 60POS .6MM GOLD SMD
Datasheet Download
FX8C-60P-SV4(93).pdf
Availability of FX8C-60P-SV4(93)
QUANTITY
FX8C-60P-SV4(93) Order Process
Ship out your order
Specifications of FX8C-60P-SV4(93)
Internal Part NumberEIS-FX8C-60P-SV4(93)
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular - Board to Board Connectors - Arrays, Edge Type, Mezzanine
SeriesFunctionMax™ FX8C
PackagingTape & Reel (TR)
Connector TypeHeader, Outer Shroud Contacts
Number of Positions60
Pitch0.023" (0.60mm)
Number of Rows2
Mounting TypeSurface Mount
FeaturesBoard Guide
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness-
Mated Stacking Heights9mm, 14mm
Height Above Board0.333" (8.45mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FX8C-60P-SV4(93)
Related LinksFX8C-60P, FX8C-60P-SV4(93) Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
FX8C-60P-SV4(93) Details Description
Related parts for FX8C-60P-SV4(93)
CONN RECEPT 5 POS CST-100 datasheet.pdf
CAP TRIMMER 15-50PF 100V SMD datasheet.pdf