Hirose Electric Co Ltd FX8C-80P-SV1(92)
FX8C-80P-SV1(92) picture photo
Mfg. Part Number
FX8C-80P-SV1(92)
Brief Description
CONN HDR 80POS .6MM GOLD SMD
Datasheet Download
FX8C-80P-SV1(92).pdf
Availability of FX8C-80P-SV1(92)
QUANTITY
FX8C-80P-SV1(92) Order Process
Ship out your order
Specifications of FX8C-80P-SV1(92)
Internal Part NumberEIS-FX8C-80P-SV1(92)
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
SeriesFunctionMax™ FX8C
PackagingTape & Reel (TR)
Connector TypeHeader, Outer Shroud Contacts
Number of Positions80
Pitch0.023" (0.60mm)
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness-
Mated Stacking Heights6mm, 11mm
Height Above Board0.214" (5.45mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FX8C-80P-SV1(92)
Related LinksFX8C-80P, FX8C-80P-SV1(92) Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
FX8C-80P-SV1(92) Details Description
Related parts for FX8C-80P-SV1(92)
IDC CABLE - MPR14K/MC14F/X datasheet.pdf
TRANS PNP 25V 0.2A SOT23-3 datasheet.pdf
CONN SPRING 27POS SNGL .177 PCB datasheet.pdf
OSC XO 12.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
TACHOMETER 10-36V DIN RAIL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS .100" WW datasheet.pdf
IC TXRX HOTLINK II QUAD 256LBGA datasheet.pdf
BOARD EVAL FOR AD9705 datasheet.pdf
CAP ARRAY 47PF 16V NP0 0508 datasheet.pdf
RES 53.6K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 30.1 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS .156" datasheet.pdf