Hirose Electric Co Ltd FX8C-80P-SV6(71)
FX8C-80P-SV6(71) picture photo
Mfg. Part Number
FX8C-80P-SV6(71)
Brief Description
CONN HDR 80POS .6MM GOLD SMD
Datasheet Download
FX8C-80P-SV6(71).pdf
Availability of FX8C-80P-SV6(71)
QUANTITY
FX8C-80P-SV6(71) Order Process
Ship out your order
Specifications of FX8C-80P-SV6(71)
Internal Part NumberEIS-FX8C-80P-SV6(71)
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
SeriesFunctionMax™ FX8C
PackagingTray
Connector TypeHeader, Outer Shroud Contacts
Number of Positions80
Pitch0.023" (0.60mm)
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness-
Mated Stacking Heights11mm, 16mm
Height Above Board0.427" (10.85mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FX8C-80P-SV6(71)
Related LinksFX8C-80P, FX8C-80P-SV6(71) Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
FX8C-80P-SV6(71) Details Description
Related parts for FX8C-80P-SV6(71)
IC MCU 8BIT 24KB FLASH 64LQFP datasheet.pdf
CONN PLUG CABLE MOUNT 16 POS datasheet.pdf
FIXED IND 15UH 145MA 2.8 OHM TH datasheet.pdf
CONN RCPT 55POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 15 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 10A 250VAC 48VDC datasheet.pdf
HALB-VERSCHRPG16 (KABEL 6 5-9 5 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS .125" datasheet.pdf
COUNTER LCD 6 CHAR 24V PANEL MT datasheet.pdf