Hirose Electric Co Ltd FX8C-80S-SV(91)
FX8C-80S-SV(91) picture photo
Mfg. Part Number
FX8C-80S-SV(91)
Manufacturer
Product Category
Rectangular - Board to Board Connectors - Arrays, Edge Type, Mezzanine
Brief Description
CONN RECEPT 80POS .6MM GOLD SMD
Datasheet Download
FX8C-80S-SV(91).pdf
Availability of FX8C-80S-SV(91)
QUANTITY
FX8C-80S-SV(91) Order Process
Ship out your order
Specifications of FX8C-80S-SV(91)
Internal Part NumberEIS-FX8C-80S-SV(91)
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductFX8/FX8C Connectors
Standard Package17
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular - Board to Board Connectors - Arrays, Edge Type, Mezzanine
SeriesFunctionMax™ FX8C
PackagingTube
Connector TypeReceptacle, Center Strip Contacts
Number of Positions80
Pitch0.023" (0.60mm)
Number of Rows2
Mounting TypeSurface Mount
FeaturesBoard Guide
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness-
Mated Stacking Heights5mm, 6mm, 7mm, 9mm, 11mm
Height Above Board0.156" (3.96mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FX8C-80S-SV(91)
Related LinksFX8C-80, FX8C-80S-SV(91) Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
FX8C-80S-SV(91) Details Description
Related parts for FX8C-80S-SV(91)
FLEX CABLE - AFE08T/AF08/AFE08T datasheet.pdf
XFRMR LAMINATED 4.4VA THRU HOLE datasheet.pdf
IC SUPERVISOR MPU 2.63V RS 8SOIC datasheet.pdf
FIXED IND 39UH 290MA 780 MOHM TH datasheet.pdf
ENCODER ROTARY 12-24V 40RESOL 1M datasheet.pdf
TVS DIODE 58.1VWM 92VC DO204AC datasheet.pdf
CAP CER 150PF 100V NP0 0603 datasheet.pdf
HEX STANDOFF M3 BRASS 9MM datasheet.pdf
IC SW W/CTRL SLEW RATE 4TDFN datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X20MM R-TAB datasheet.pdf
DIODE ZENER 5.1V 500MW DO35 datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 2.5V SMD datasheet.pdf