Fox Electronics FXO-HC325R-72
FXO-HC325R-72 picture photo
Mfg. Part Number
FXO-HC325R-72
Brief Description
OSC XO 72.000MHZ HCMOS SMD
Datasheet Download
FXO-HC325R-72.pdf
Availability of FXO-HC325R-72
QUANTITY
FXO-HC325R-72 Order Process
Ship out your order
Specifications of FXO-HC325R-72
Internal Part NumberEIS-FXO-HC325R-72
FamilyOscillators
SeriesXPRESSO™ FXO-HC32
PackagingCut Strip
TypeXO (Standard)
Frequency72MHz
FunctionTri-State (Output Enable)
OutputHCMOS
Voltage - Supply2.5V
Frequency Stability±50ppm
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Current - Supply (Max)29mA
Ratings-
Mounting TypeSurface Mount
Size / Dimension0.130" L x 0.102" W (3.30mm x 2.60mm)
Height0.039" (1.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FXO-HC325R-72
Related LinksFXO-HC, FXO-HC325R-72 Datasheet, Fox Electronics Distributor
FXO-HC325R-72 Details Description
Related parts for FXO-HC325R-72
VARISTOR 14.4V 250A DISC 7MM datasheet.pdf
IC OPAMP GP 1.4MHZ RRO 16SOIC datasheet.pdf
TAPE POLYESTER 6.5 MIL 1" X 72YD datasheet.pdf
RES SMD 1.6 OHM 1% 2W 2512 datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 64KB FLASH 32QFN datasheet.pdf
TVS DIODE 130VWM 209VC P600 datasheet.pdf
RES 1 OHM 5W 5% RADIAL datasheet.pdf
EMI SUPPRESSION FERRITE AXIAL datasheet.pdf
OSC SO 133.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf